Ukulele

sopránové ukulele

Hudební strunný nástroj ukulele je méně známý jak kytara, avšak velmi podobný. Na pohled se jedná v podstatě o menší kytaru. Ukulele má většinou čtyři struny, ale může jich mít i šest. Od kytary se ukulele liší nejen velikostí, ale i místem pro brnkání na struny. Nejlepší zvuky totiž vychází nikoliv v místě kulatého otvoru, ale na rozmezí těla a krku ukulele.

Ukuleli se zkráceně říká uke. Na trhu je několik typů ukulelí. Začátečníci pro první hraní na ukulele volí sopránové ukulele. Je dlouhá 53 cm a ladí se C dur, g’c’e’a’. Větší rozměry pak má koncertní ukulele – 58cm, tenorové ukulele – 66cm a barytonové ukulele – 76cm. Méně běžná jsou pak ukulele tzv. sopranino a maxi basové ukulele. Zakoupit lze i elektroakustické ukulele.

A odkud se vlastně tento báječný hudební nástroj vzal? Ukulele vymysleli na Havaji v 19. století. Díky svým příjemným tónům doputovala až k nám a našla si milovníky především country a jazzu.

Předními výrobci kvalitních ukulelí jsou firmy Dimavery a Stagg. Standardně se ukulele vyrábí v přírodních barvách dřeva. Pokud máte rádi veselé barvy, nebo chcete potěšit děti, tak od firmy Stagg můžete vybírat z krásných pastelových barev nebo zvolit ukulele s motivem nějakého zvířátka (jako např. se zebrou, žirafou nebo plameňákem.)